En değerli şey sensin seni çaresiz bırakma

Eğitim hayatın boyunca birçok zorlukla karşılaştın. Bu özel süreçte ise yeni kanallara alışmak ve çalışmanı kendi öz denetiminle yönetmek zorunda olduğunu fark ettin. Her şey senin içinde başlıyor ve sonuçlanıyor. Peki çalışmaya nasıl ve nereden başlayacaksın?

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor neden üniversiteye gitmem gerek? Bu dıştan gelen herkes okuyor ya da ailem istiyor gibi sebeplerle kendimizi güdülediğimiz bir süreçse başarılı olmak çok da mümkün değil. Asıl bilmemiz gereken bunu kendimiz için yaptığımızdır. Yüksek öğrenim veya akademik eğitim şimdiye dek gördüğümüz  eğitimden farklı bir anlayış ve sürece sahip. Okul sıralarında geçirdiğimiz yıllardan farklı olarak üniversite hayatı kendimizi bulduğumuz eğitimi karakter gelişimimizle de desteklediğimiz bir süreç. Buna ne kadar hazırlanıyoruz sorusu tabi olduğumuz sınav dışında kişisel gelişimimiz için de neler yaptığımızı sorgulamamız gereken bir alan. Bu hazırlık içinde sınav konularına hazır olmak soru çözmek dışında entelektüel gelişimimizi de içeriyor.

Eğitim, hayatımızın hep merkezinde olacak. Üniversite kazanmakla işimiz bitmiyor ancak işin çok büyük bir kısmı da bu. Eğitim yakamızı asla bırakmayacak. Buna hazır mıyız? Aslında ne istediğimizi bilerek ilk adımı atmış oluyoruz. Sonrası ise ben şimdi ne istiyorum bugün yeni ne öğrenebilirim, kendim için ne yapabilirim? Bugün yaptığımız çalışmalar ne işime yarayacak dediğimiz alanlar hep ufkumuzda yeni bir kapı açıyor. Sorgulamak bizi yeni bilgilere yeni kapılara götürecek. Asıl önemli olan doğru soruları sorabilmek. Çalışma serüveninde hep ‘ben’ ön planda olmalı isteklerim, ihtiyaçlarım ve en önemlisi hedeflerim.

Çalışmaya başlamak için kendine ihtiyaçlarını sor. Kendini nerede görmek istediğini, seni mutlu edecek olanın ne olduğunu… Üniversite bir amaç, hedef veya hayal olabilir peki sen gerçekten bunun için ne yapıyorsun. Vazgeçtiğin sıkıldığın bıraktığın zaman elbette olacak o zaman derin bir nefes al ve sadece geleceği düşün yaptıkların seni nereye götürüyor yapmadıkların neye mal oluyor. İraden ve hırsın içinde,  dışarı çıkmak için  ise senin bir hamleni bekliyor.

Hala başlamadıysan geç değil ama şimdi düşünmeye başlama zamanı. Sahi sen neden bunu yapmak istiyorsun? Haydi cevapları bul ve tam da şu an çalışmaya başla. En değerli şey sensin seni çaresiz bırakma. Başladığın zaman en doğru zamandır.

Social:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir